See daltae on Wiktionary
{
"coordinate_terms": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "aite"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "muimme"
}
],
"derived": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "daltach"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "daltachas"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "daltán"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "daltus"
}
],
"descendants": [
{
"lang": "Irish",
"lang_code": "ga",
"word": "dalta"
},
{
"lang": "Manx",
"lang_code": "gv",
"word": "doltey"
},
{
"lang": "Scottish Gaelic",
"lang_code": "gd",
"word": "dalta"
},
{
"lang": "Middle Irish",
"lang_code": "mga",
"raw_tags": [
"reshaped by analogy or addition of morphemes"
],
"word": "daltacht"
}
],
"forms": [
{
"form": "daltai",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "daltai",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sga-decl-io-masc",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "daltae",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "daltae",
"source": "declension",
"tags": [
"dual",
"nominative"
]
},
{
"form": "daltai",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "daltai",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"vocative"
]
},
{
"form": "daltae",
"source": "declension",
"tags": [
"dual",
"vocative"
]
},
{
"form": "daltu",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"vocative"
]
},
{
"form": "daltae",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "daltae",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"dual"
]
},
{
"form": "daltu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "daltai",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daltae",
"source": "declension",
"tags": [
"dual",
"genitive"
]
},
{
"form": "daltae",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daltu",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "daltaib",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"dual"
]
},
{
"form": "daltaib",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "mutation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sga-mutation",
"source": "mutation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "daltae",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "ndaltae",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sga",
"10": "",
"11": "",
"12": "",
"13": "nominative plural",
"14": "daltai",
"15": "",
"16": "{{{pl2}}}",
"17": "",
"18": "{{{pl3}}}",
"2": "noun",
"3": "",
"4": "",
"5": "genitive",
"6": "daltai",
"7": "",
"8": "",
"9": "",
"altform": "",
"cat2": "",
"g": "m",
"g2": "",
"g3": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "daltae m (genitive daltai, nominative plural daltai)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "m",
"2": "daltai",
"3": "daltai"
},
"expansion": "daltae m (genitive daltai, nominative plural daltai)",
"name": "sga-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "dalt",
"2": "a"
},
"name": "sga-decl-io-masc"
},
{
"args": {
"acc_du": "daltae+L",
"acc_du2": "",
"acc_du3": "",
"acc_pl": "daltu+H",
"acc_pl2": "",
"acc_pl3": "",
"acc_sg": "daltae+N",
"acc_sg2": "",
"acc_sg3": "",
"class": "io-m",
"dat_du": "daltaib",
"dat_du2": "",
"dat_du3": "",
"dat_pl": "daltaib",
"dat_pl2": "",
"dat_pl3": "",
"dat_sg": "daltu+L",
"dat_sg2": "",
"dat_sg3": "",
"gen_du": "daltae+L",
"gen_du2": "",
"gen_du3": "",
"gen_pl": "daltae+N",
"gen_pl2": "",
"gen_pl3": "",
"gen_sg": "daltai+L",
"gen_sg2": "",
"gen_sg3": "",
"n": "",
"nom_du": "daltae+L",
"nom_du2": "",
"nom_du3": "",
"nom_pl": "daltai+L",
"nom_pl2": "",
"nom_pl3": "",
"nom_sg": "daltae",
"nom_sg2": "",
"nom_sg3": "",
"voc_du": "daltae+L",
"voc_du2": "",
"voc_du3": "",
"voc_pl": "daltu",
"voc_pl2": "",
"voc_pl3": "",
"voc_sg": "daltai",
"voc_sg2": "",
"voc_sg3": ""
},
"name": "sga-decl-noun"
},
{
"args": {},
"name": "sga-mutation"
}
],
"lang": "Old Irish",
"lang_code": "sga",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "65 35",
"kind": "other",
"name": "Old Irish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "86 14",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "89 11",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"foster-son, fosterling, nursling, ward"
],
"id": "en-daltae-sga-noun-71OJD9m2",
"links": [
[
"foster",
"foster"
],
[
"fosterling",
"fosterling"
],
[
"nursling",
"nursling"
],
[
"ward",
"ward"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
},
{
"glosses": [
"pupil, disciple"
],
"id": "en-daltae-sga-noun--vY0eD9q",
"links": [
[
"pupil",
"pupil"
],
[
"disciple",
"disciple"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈd̪al̪.t̪e/"
}
],
"word": "daltae"
}
{
"categories": [
"Old Irish entries with incorrect language header",
"Old Irish lemmas",
"Old Irish masculine io-stem nouns",
"Old Irish masculine nouns",
"Old Irish nouns",
"Old Irish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries"
],
"coordinate_terms": [
{
"word": "aite"
},
{
"word": "muimme"
}
],
"derived": [
{
"word": "daltach"
},
{
"word": "daltachas"
},
{
"word": "daltán"
},
{
"word": "daltus"
}
],
"descendants": [
{
"lang": "Irish",
"lang_code": "ga",
"word": "dalta"
},
{
"lang": "Manx",
"lang_code": "gv",
"word": "doltey"
},
{
"lang": "Scottish Gaelic",
"lang_code": "gd",
"word": "dalta"
},
{
"lang": "Middle Irish",
"lang_code": "mga",
"raw_tags": [
"reshaped by analogy or addition of morphemes"
],
"word": "daltacht"
}
],
"forms": [
{
"form": "daltai",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "daltai",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sga-decl-io-masc",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "daltae",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "daltae",
"source": "declension",
"tags": [
"dual",
"nominative"
]
},
{
"form": "daltai",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "daltai",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"vocative"
]
},
{
"form": "daltae",
"source": "declension",
"tags": [
"dual",
"vocative"
]
},
{
"form": "daltu",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"vocative"
]
},
{
"form": "daltae",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "daltae",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"dual"
]
},
{
"form": "daltu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "daltai",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daltae",
"source": "declension",
"tags": [
"dual",
"genitive"
]
},
{
"form": "daltae",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "daltu",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "daltaib",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"dual"
]
},
{
"form": "daltaib",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "mutation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sga-mutation",
"source": "mutation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "daltae",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "ndaltae",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sga",
"10": "",
"11": "",
"12": "",
"13": "nominative plural",
"14": "daltai",
"15": "",
"16": "{{{pl2}}}",
"17": "",
"18": "{{{pl3}}}",
"2": "noun",
"3": "",
"4": "",
"5": "genitive",
"6": "daltai",
"7": "",
"8": "",
"9": "",
"altform": "",
"cat2": "",
"g": "m",
"g2": "",
"g3": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "daltae m (genitive daltai, nominative plural daltai)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "m",
"2": "daltai",
"3": "daltai"
},
"expansion": "daltae m (genitive daltai, nominative plural daltai)",
"name": "sga-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "dalt",
"2": "a"
},
"name": "sga-decl-io-masc"
},
{
"args": {
"acc_du": "daltae+L",
"acc_du2": "",
"acc_du3": "",
"acc_pl": "daltu+H",
"acc_pl2": "",
"acc_pl3": "",
"acc_sg": "daltae+N",
"acc_sg2": "",
"acc_sg3": "",
"class": "io-m",
"dat_du": "daltaib",
"dat_du2": "",
"dat_du3": "",
"dat_pl": "daltaib",
"dat_pl2": "",
"dat_pl3": "",
"dat_sg": "daltu+L",
"dat_sg2": "",
"dat_sg3": "",
"gen_du": "daltae+L",
"gen_du2": "",
"gen_du3": "",
"gen_pl": "daltae+N",
"gen_pl2": "",
"gen_pl3": "",
"gen_sg": "daltai+L",
"gen_sg2": "",
"gen_sg3": "",
"n": "",
"nom_du": "daltae+L",
"nom_du2": "",
"nom_du3": "",
"nom_pl": "daltai+L",
"nom_pl2": "",
"nom_pl3": "",
"nom_sg": "daltae",
"nom_sg2": "",
"nom_sg3": "",
"voc_du": "daltae+L",
"voc_du2": "",
"voc_du3": "",
"voc_pl": "daltu",
"voc_pl2": "",
"voc_pl3": "",
"voc_sg": "daltai",
"voc_sg2": "",
"voc_sg3": ""
},
"name": "sga-decl-noun"
},
{
"args": {},
"name": "sga-mutation"
}
],
"lang": "Old Irish",
"lang_code": "sga",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"foster-son, fosterling, nursling, ward"
],
"links": [
[
"foster",
"foster"
],
[
"fosterling",
"fosterling"
],
[
"nursling",
"nursling"
],
[
"ward",
"ward"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
},
{
"glosses": [
"pupil, disciple"
],
"links": [
[
"pupil",
"pupil"
],
[
"disciple",
"disciple"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈd̪al̪.t̪e/"
}
],
"word": "daltae"
}
Download raw JSONL data for daltae meaning in All languages combined (4.3kB)
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: daltae/Old Irish 'radical' base_tags=set()",
"path": [
"daltae"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "noun",
"title": "daltae",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'lenition'",
"path": [
"daltae"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "noun",
"title": "daltae",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'nasalization'",
"path": [
"daltae"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "noun",
"title": "daltae",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.